
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Resistance | 500 mΩ |
| Power Rating | 122 mW |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 5.5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | General Purpose |
| Current | 20 mA |
| Interface | On/Off |
| Min Input Voltage | 1.62 V |
| Output Current | 200 mA |
| Operating Supply Voltage | 1.62 V to 5.5 V |
| Output Type | P-Channel |
| Max Power Dissipation | 122 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.62 V |
| Power Dissipation | 122 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 60 µs |
| Turn-Off Delay Time | 30 µs |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Max Supply Current | 80 µA |
| Number of Inputs | 1 |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Min Current Limit | 100 mA |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Drain to Source Resistance | 400 mΩ |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |
| Schedule B | 8542390000 |
| On Resistance (RON) | 400 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Current Limit | 80 mA |
Stock: 35
Distributors
pcbx
Unit Price$0.85306
Ext.Price$0.85306
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.85306 | $0.85306 |
| 10 | $0.68035 | $6.80350 |
| 25 | $0.61984 | $15.49600 |
| 50 | $0.56471 | $28.23550 |
| 100 | $0.51449 | $51.44900 |
| 300 | $0.48775 | $146.32500 |
| 500 | $0.46240 | $231.20000 |
| 1000 | $0.43640 | $436.40000 |
